Basinda-bng-tech

DÜNYA BASININDA CARPIGIANI ve BNG İLE İLGİLİ ÇIKAN HABERLER:

Reha Erus/Bologna 

21.10.2012-HÜRRİYET GAZETESİ

Dünyanın ilk dondurma müzesi ve üniversitesi Bologna kentine bağılı Anzola Emilia banliyösünde törenle açıldı.

İtalyan Dondurma Esnafları Birliği ve Carpigiani Dondurma Sanayii tarafından ortak bir çalışmayla oluşturulan Dondurma Müzesi’nde tarih boyunca dondurma yapmak için kullanılan en ilkel aletlerden günümüze kadar gelen makinalar sergileniyor.
16. yüzyılda gerçek dondurmanın İtalya’da Floransalı bir simyacı- astrolog Cosimo Ruggeri tarafından keşfedildiği de yine Dondurma Üniversitesi’nde anlatılıyor. İlk başta Fransa Kralı 2. Henri’nin eşi Caterina De Medici için yapılan dondurma sonradan halkın da yiyebileceği bir ürün haline geldi.
Dondurmanın sağlığa da çok faydalı olduğunu yine İtalyanlar belirledi. 1775’te Napolili hekim Filippo Baldini dondurmanın hem bademcik hastalarına hem de ruh sağlığına iyi geldiğini kaleme alan bir kitap yazdı.

Dondurmanın olmazsa olmazı külahlar da 19. yüzyılın başlarında kullanılmaya başlandı. Bu tarihlerden önce sokakta satılan dondurmalar ya cam bardaklarda veya kağıt konilerde ya da iki bisküvi arasında yeniliyordu.
Dondurma tutkunları ve dondurma ile ilgili bilgileri merak edenler için Museo del Gelato’da dondurmayla ilgili akla ne gelirse bulmak mümkün.
2 milyon Euro’ya mal olan ve yaklaşık bin metrekare üzerine kurulan müzede, sorbetto (buzlu şerbet) makineleri, yapımında ve yenmesinde kullanılan tarihi malzemeler dışında 10 bin kadar fotoğraf ve bazı belgeler, belgesel niteliğinde videolar var.
Carpigiani Dondurma Üniversitesi sorumlu eğitmeni Luciano Ferrari ise ilginç kıvamdaki dondurmaları çok beğendiğine değinerek konuyu Maraş dondurmasına getiriyor: “Türk dondurmasını çok beğendim ve bir dondurma ustası olarak beni çok tatmin etti. Burada müthiş bir işçilik var. Bu kadar yumuşak, kremsi ve ‘yalanan değil çiğnenen’ kıvamda olan Maraş dondurmasının dünyaca üne kavuşmaması bence tamamen bir talihsizlik.”

Sahrap SOYSAL

25.01.2013-HÜRRİYET GAZETESİ

Özellikle çocukların bayıla bayıla yediği dondurmanın tarihi M.Ö. 12 bin yılına kadar uzanıyormuş.

Yemeğe çok düşkün olan Roma İmparatoru Neron’un emrindekileri yüksek dağlara çıkarıp kar toplattığını ve gelen karı şerbetle karıştırarak yediğini ise daha önce yazmıştık.
Tarihi bu kadar eskilere dayanan bir yiyecek olarak dondurmanın bir müzesi olması hiç de garip değil sanırım.
Önceleri kar ve sütten, sonra buz ve meyveden yapılan karışımlar sonunda dondurma halini almış.
Dondurmanın olmazsa olmazı külah ise 19. yüzyılda bulunmuş, lakin bu tarihe kadar dondurma bardaklarda, kağıt konilerde ya da bisküvi arasına konarak servis ediliyormuş.
İşte bu ve benzeri bilgiler çeşitli şekillerde ve araçlarla İtalya’nın Bolonya kentinde açılan Carpigiani Dondurma Müzesi’nde sergileniyor.
Carpigiani 76 yıldır dondurma yapma makinesi üreten bir şirket ve bu müzeyi Anzola Emilla kasabasında yer alan Dondurma Üniversitesi’nde kurmuş.
Geçen yılın sonlarına doğru bin metrekarelik bir alanda açılan müzede dondurmanın zaman içinde evrimi, üretim teknolojisinin tarihçesi ile dondurma tüketim yerleri ve şekli olmak üzere üç farklı tema yer alıyor.
Böyle müzeleri duydukça bir yemekçi olarak “şimdi orada olmak vardı” demekten alamıyorum kendimi. Ya siz?

Dondurma külahında devrim

Reha ERUS / ROMA

22.01.2013-HÜRRİYET GAZETESİ

İtalyan “Carpigiani” dondurma firması açtığı külah tasarım yarışmasında bir İtalyan, geleceğin sağlıklı ve temiz külahını icat etti.

Rimini kentinde düzenlenen yarışmada Matteo Memmi isimli İtalyan, külahın etrafında ki çevresinden dibine doğru bir boşluk kademesi bırakarak eriyendondurmaların suyunun burada depolanmasını sağlayan sistemi geliştirdi. Böylece özellikle yaz aylarında eriyen dondurmanın damlaları elleri kirletmeyecek ve kendi içerisinde külahın dibinde birikerek ziyanı da engelleyecek.

Yeni külah tasarımı “Carpigiani” tarafından 24 Mart dondurma gününde piyasaya sürülecek. Bu icat Matteo Memmi’ye Bologna da bulunan Dondurma Üniversitesinden 2500 Euro’luk burs kazandırdı.

Dondurmanız bırakın erisin

Reha ERUS / ROMA 

23.01.2013-HÜRRİYET GAZETESİ

İtalyan mucit Matteo Memmi, öyle bir dondurma külahı üretti ki, bu külahtan dondurma akmıyor.

Carpigiani isimli dondurma malzemeleri üreticisinin açtığı tasarım yarışmasına katılan Memmi’nin külahının dışında ayrı bir hazne var. Akan dondurma, bu katmandaki hazneden içeri giriyor ve erimiş dondurma, külahın dibindeki bölgede birikiyor. Carpigiani firması, Memmi’nin tasarımıyla hazırlanan yeni külahları, “24 Mart Dondurma Günü”nde piyasaya sürecek.

Haber: Referans gazetesi-11.09.2009

6 yıl içerisinde gerek makinalarının kalitesi,gerekse satış sonrası hizmetleriyle sektörde büyük fark yaratan BNG-tech ve CARPIGIANI SOFT DONDURMA MAKİNALARI TÜRKİYE DİSTRÜBÜTÖRÜ-SARAÇ DIŞ TİCARET&BNG MÜMESSİLLLİK firması CEO’su SERDAR DÜLGERBAKİ makinelere İstanbul,Ankara,Antalya,Mersin, İzmir,Adana ve Muğla gibi şehirlerden büyük ilgi olduğunu söyledi. DÜLGERBAKİ ,bu yaz sezonunda en büyük hedeflerinin ANTALYA,İZMİR ve İSTANBUL olduğunu belirterek, “Dondurma makinesini alanlar akla gelebilecek her yerde 1 metrekarelik bir alanda bile satış yapabilir. Çok farklı kesimlerden talep alıyoruz. Beyaz eşya satıcıları,marketler,büfeler bile dükkânlarının önlerine makine satın alıyor. 2009 yaz sezonunda 200 makine satmayı hedefliyoruz” dedi.
Satış hedeflerinde ,en yüksek kaliteyi en uygun fiyata sunmanın temel ilkeleri olduğunu belirten DÜLGERBAKİ,60 yıllık geçmişe sahip firmalarının, mazisine yakışır bir anlayışla sektördeki diğer tüm markalardan ve firmalardan çok farklı olduğunun altını çizdi.Bir kasabaya dahi makine satılsa,oraya yetkili servislik istasyonu kurduklarını belirten DÜLGERBAKİ,sezonda günde 16-18 saat çalışan bir makinanın lokal servis istasyonları yoksa,sadece büyük şehirlerde veya merkezi servis istasyonlarıyla tüketiciye hizmet vermek mümkün değildir,şeklinde konuştu.
Makinalarının tüm modellerinde en kaliteli markalarla çalıştıklarını belirten DÜLGERBAKİ,tüm modellerde dünyanın en iyisi olan- ASPERA ve ACC kompresörler,LG modül,ana kart ve pre-cooling sistemleri,SCHNEIDER ANA BOARD, DANFOSS expansion sistemleri ve dişlili sistem profesyonel hava pompaları kullandıklarını ve makinalarının hem ARO ve BANES su-toz/ süt-toz , hemde DANONE ve FASDAT hazır soft dondurma karışımlarıyla en üst düzey verimle çalıştığını vurguladı.
Soft dondurmanın “12 ay dondurması” olarak adlandırıldığına, yaşlılar ve çocuklar için yenmesinin daha kolay olduğuna dikkat çeken DÜLGERBAKİ,müşterilerinin çoğunun plaj işletmecileri ve dinlenme tesisleri ve AVM işletmecileri olduğunu anlattı.
DÜLGERBAKİ, 2010 yılı hedeflerini de,kendilerinden makine alan tüm müşterilerini ,tüm TÜRKİYE’de ses getirecek bir yapılanmayla ,bir FRANCHISING çatısı altında toplamak ve onlara daha karlı kazanç imkanları sunmak olduğunu açıkladı.

SOFT DONDURMA HAKKINDA-BASINDAN

Türk tüketicisinin McDonald’s, Burger King gibi fast food firmaları ile tanıştığı “soft dondurma” girişimcilere “kaymaklı” kazanç kapısı oldu. Düğmesine basıldığında külaha soğuk krema tadında dondurma akıtan otomotik soft dondurma makineleri kafelerden restorantlara, parklardan cadde üstlerine kadar pek çok köşeyi kapmış durumda.
Girişimciler 8 bin-50 bin dolar arasında bir fiyatla satın aldığı ya da 6 ay için 10 bin YTL’ye kiralayabildiği makine sayesinde sadece yaz sezonunda ortalama 50 bin YTL kazanıyor.

GÜNDE 400 KÜLAH

Soft dondurma makineleri süt, soft dondurma tozu ve şekeri ekledikten sonra 10 dakikada dondurmayı satışa hazır hale getiriyor. Kristalleşmeyen ve kendine özgü soslarla çeşitli dondurmalar hazırlayan makinelerle hem üretimi hem de satışı tek bir kişi idare edebiliyor. Makineler yerel yönetimlere ödenen belli ücretler karşılığında restoran ve kafe benzeri dükkânların önlerinden parklara, köprülere kadar her yere kurulabiliyor.
Tekerlekleri sayesinde kolayca yer değiştirebilen makineler, aküsü sayesinde elektriğe ihtiyaç duymuyor. Yoğun bir park, cadde, restorant veya terminalde bulunan bir makineden günde 400 külah ve bardak dondurma satıldığı takdirde, işçilik maliyetleri, dükkân kirası, süt ve dondurma tozu maliyetleri hesaba katılınca bir makineden ayda 10 bin YTL kâr elde edilebiliyor.

BİR KÜLAHIN MALİYETİ 30 KURUŞ

İşlek bir noktada bulunan bir makineden günde 250 külah ve 150 bardak olmak üzere ortalama 400 ürün satılabiliyor. Bir külah soft dondurmanın ortalama maliyeti 30 kuruş civarında. Bir bardak soft dondurmanın ortalama maliyeti ise 35 kuruş. 250 külah dondurmanın maliyeti 30 kuruştan 75 YTL, 150 bardak dondurmanın maliyeti ise 35 kuruştan 52,5 YTL. Külahı 1 YTL’den satıldığı koşulda 250 külah dondurmadan günde 175 YTL, külahını 1,5 YTL’den satılan 150 bardak dondurmadan ise günde 172,5 YTL kâr elde ediliyor. Tek kişinin çalıştırabileceği makine için bin YTL işçilik maliyeti ve bin YTL’lik kira bedeli de ödenince makine başı aylık 8 bin 425 YTL kâr elde edilebiliyor.

Gelato University

Scoop!

The ivory towers of ice cream

ECONOMIST

WHAT is the most popular thing in the world? Music, guessed Donald Trump. No, replied his interviewer, Ali G; it is ice cream. The problem, however, is that ice cream drips. The solution, said the British comedian, is to sell “ice cream gloves” to stop people’s hands getting sticky. The Donald somehow kept a straight face.

Carpigiani, an Italian firm that makes ice-cream machines, has a better business plan. Eschewing gloves, it is going into education. Its home market is saturated. Italy already boasts 37,000 artisanal gelatomakers. Since there are only so many scoops of bacio one nation can eat, exports are now 80% of Carpigiani’s business. Alas, most foreigners have no idea how to make a proper gelato. So Carpigiani has set up Gelato University to teach them.

Translate »